Result Filters

No. of Transits:


Classes:

Select: All None


Departure Time: to


Arrival Time: to


Departure Stations:

Select: All None


Transit Stations:

Select: All None


Arrival Stations:

Select: All None

Showing 50 Multileg Train routes from KOTA to DELHI

Sort on:  

KOTA JN

NEW DELHI

205

515

310

1

965

0

3A,2A,1A

MUMBAI RAJDHANI - 12951

KOTA JN (KOTA) - 03:25

NEW DELHI (NDLS) - 08:35

965

5hour 10minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

320

655

335

1

955

0

3A,2A,1A

AUG KR RAJ EXP - 12953

KOTA JN (KOTA) - 05:20

H NIZAMUDDIN (NZM) - 10:55

955

5hour 35minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

70

415

345

1

955

0

3A,2A,1A

NZM DURONTO EXP - 12263

KOTA JN (KOTA) - 01:10

H NIZAMUDDIN (NZM) - 06:55

955

5hour 45minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

415

760

345

1

955

0

3A,2A,1A

NZM RAJDHANI - 22413

KOTA JN (KOTA) - 06:55

H NIZAMUDDIN (NZM) - 12:40

955

5hour 45minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

415

760

345

1

955

0

3A,2A,1A

RAJDHANI EXP - 12431

KOTA JN (KOTA) - 06:55

H NIZAMUDDIN (NZM) - 12:40

955

5hour 45minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

225

580

355

1

475

0

CC,3A,2A

BDTS NZM YUVA E - 12247

KOTA JN (KOTA) - 03:45

H NIZAMUDDIN (NZM) - 09:40

475

5hour 55minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

225

580

355

1

475

0

CC,3A

NZM GARIB RATH - 12909

KOTA JN (KOTA) - 03:45

H NIZAMUDDIN (NZM) - 09:40

475

5hour 55minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

630

990

360

0

965

0

3A,2A,1A

NDLS DURONTO EXP - 22209

KOTA JN (KOTA) - 10:30

NEW DELHI (NDLS) - 16:30

965

6hour

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

355

750

395

1

190

0

2S,CC

NZM JAN SHATABDI - 12059

KOTA JN (KOTA) - 05:55

H NIZAMUDDIN (NZM) - 12:30

190

6hour 35minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

775

1180

405

0

-1

0

SL,3A,2A,1A

ERS NZM DURONTO - 12283

KOTA JN (KOTA) - 12:55

H NIZAMUDDIN (NZM) - 19:40

 

6hour 45minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

450

855

405

0

295

0

SL,3A,2A

NIZAMUDDIN EXP - 22633

KOTA JN (KOTA) - 07:30

H NIZAMUDDIN (NZM) - 14:15

295

6hour 45minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

1305

275

410

1

300

0

SL,3A,2A

SARVODAYA EXP - 12473

KOTA JN (KOTA) - 21:45

NEW DELHI (NDLS) - 04:35(day 2)

300

6hour 50minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

1305

275

410

1

300

0

SL,3A,2A

HAPA SVDK EXP - 12475

KOTA JN (KOTA) - 21:45

NEW DELHI (NDLS) - 04:35(day 2)

300

6hour 50minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

1305

275

410

1

300

0

SL,3A,2A

JAM SVDK EXP - 12477

KOTA JN (KOTA) - 21:45

NEW DELHI (NDLS) - 04:35(day 2)

300

6hour 50minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

1305

275

410

1

300

0

SL,3A,2A

SWARAJ EXPRESS - 12471

KOTA JN (KOTA) - 21:45

NEW DELHI (NDLS) - 04:35(day 2)

300

6hour 50minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

1415

395

420

0

295

0

SL,3A,2A,1A

MEWAR EXPRESS - 12964

KOTA JN (KOTA) - 23:35

H NIZAMUDDIN (NZM) - 06:35(day 2)

295

7hour

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

1340

335

435

0

760

0

3A,2A,1A

NZM AC SUPERFAS - 12493

KOTA JN (KOTA) - 22:20

H NIZAMUDDIN (NZM) - 05:35(day 2)

760

7hour 15minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

390

825

435

1

295

0

SL,3A,2A

BDTS SMPRK K EX - 12907

KOTA JN (KOTA) - 06:30

H NIZAMUDDIN (NZM) - 13:45

295

7hour 15minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

1100

100

440

1

295

0

SL,3A,2A,1A

TVC NZM EXPRESS - 22655

KOTA JN (KOTA) - 18:20

H NIZAMUDDIN (NZM) - 01:40(day 2)

295

7hour 20minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

1370

370

440

0

300

0

SL,3A,2A,1A

INDB NDLS EXP - 12415

KOTA JN (KOTA) - 22:50

NEW DELHI (NDLS) - 06:10(day 2)

300

7hour 20minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

1100

105

445

1

295

0

SL,3A,2A,1A

NIZAMUDDIN EXP - 22653

KOTA JN (KOTA) - 18:20

H NIZAMUDDIN (NZM) - 01:45(day 2)

295

7hour 25minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

610

1065

455

1

300

0

SL,3A,2A,1A

GOA SMPRK K EXP - 12449

KOTA JN (KOTA) - 10:10

NEW DELHI (NDLS) - 17:45

300

7hour 35minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

665

1125

460

1

295

0

SL,3A,2A,1A

GOLDENTEMPLE ML - 12903

KOTA JN (KOTA) - 11:05

H NIZAMUDDIN (NZM) - 18:45

295

7hour 40minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

180

640

460

2

295

0

SL,3A,2A

DEHRADUN EXP - 22659

KOTA JN (KOTA) - 03:00

H NIZAMUDDIN (NZM) - 10:40

295

7hour 40minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

180

640

460

2

295

0

SL,3A,2A

GUJARAT SMPRK K - 12917

KOTA JN (KOTA) - 03:00

H NIZAMUDDIN (NZM) - 10:40

295

7hour 40minute

Operates:

KOTA JN

DELHI SAFDARJNG

380

850

470

2

300

0

SL,3A,2A

INBD JAT S F EXP - 22941

KOTA JN (KOTA) - 06:20

DELHI SAFDARJNG (DSJ) - 14:10

300

7hour 50minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

165

635

470

2

295

0

SL,3A,2A

HARIDWAR EXP - 22917

KOTA JN (KOTA) - 02:45

H NIZAMUDDIN (NZM) - 10:35

295

7hour 50minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

165

635

470

2

295

0

SL,3A,2A

BL HARIDWAR EXP - 12911

KOTA JN (KOTA) - 02:45

H NIZAMUDDIN (NZM) - 10:35

295

7hour 50minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

180

680

500

2

300

0

SL,3A,2A,1A

SAMPARK KRANTHI - 12217

KOTA JN (KOTA) - 03:00

NEW DELHI (NDLS) - 11:20

300

8hour 20minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

180

680

500

2

300

0

SL,3A,2A

AMRITSAR EXP - 12483

KOTA JN (KOTA) - 03:00

NEW DELHI (NDLS) - 11:20

300

8hour 20minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

135

640

505

2

300

0

SL,3A,2A,1A

PASCHIM EXPRESS - 12925

KOTA JN (KOTA) - 02:15

NEW DELHI (NDLS) - 10:40

300

8hour 25minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

135

640

505

2

160

0

UR

UMB - KLK LINK EXP - 22925

KOTA JN (KOTA) - 02:15

NEW DELHI (NDLS) - 10:40

160

8hour 25minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

870

1380

510

1

270

0

SL,3A,2A

KOTA UHP EXPRESS - 19805

KOTA JN (KOTA) - 14:30

NEW DELHI (NDLS) - 23:00

270

8hour 30minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

870

1380

510

1

270

0

SL,3A,2A

KOTA SVDK EXP - 19803

KOTA JN (KOTA) - 14:30

NEW DELHI (NDLS) - 23:00

270

8hour 30minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

1165

325

600

2

265

0

SL,3A,2A

DEHRADUN EXP - 19019

KOTA JN (KOTA) - 19:25

H NIZAMUDDIN (NZM) - 05:25(day 2)

265

10hour

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

1165

325

600

2

265

0

SL,2A,1A

MDS KOTA MTC EX - 29019

KOTA JN (KOTA) - 19:25

H NIZAMUDDIN (NZM) - 05:25(day 2)

265

10hour

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

95

765

670

3

160

0

2S,SL

FZR JANATA EXP - 19023

KOTA JN (KOTA) - 01:35

NEW DELHI (NDLS) - 12:45

160

11hour 10minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

890

1410

MATHURA JN

520

4

695

1

SL,3A,2A,CC,EC

KOTA PNBE EXP - 13238

KOTA JN (KOTA) - 14:50

MATHURA JN (MTJ) - 20:50

210

NDLS SHATABDI - 12001

MATHURA JN (MTJ) - 21:50

NEW DELHI (NDLS) - 23:30

485

8hour 40minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

890

1410

MATHURA JN

520

4

695

1

SL,3A,2A,CC,EC

KOTA PNBE EXP - 13240

KOTA JN (KOTA) - 14:50

MATHURA JN (MTJ) - 20:50

210

NDLS SHATABDI - 12001

MATHURA JN (MTJ) - 21:50

NEW DELHI (NDLS) - 23:30

485

8hour 40minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

590

1170

AGRA CANTT

580

4

745

1

SL,3A,2A,CC,EC

BVC ASANSOL EXP - 12941

KOTA JN (KOTA) - 09:50

TUNDLA JN (TDL) - 16:45

255

GATIMAAN EXP - 12049

AGRA CANTT (AGC) - 17:50

H NIZAMUDDIN (NZM) - 19:30

490

9hour 40minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

590

1170

AGRA CANTT

580

4

745

1

SL,3A,2A,CC,EC

GARBHA EXPRESS - 12937

KOTA JN (KOTA) - 09:50

TUNDLA JN (TDL) - 16:45

255

GATIMAAN EXP - 12049

AGRA CANTT (AGC) - 17:50

H NIZAMUDDIN (NZM) - 19:30

490

9hour 40minute

Operates:

KOTA JN

H NIZAMUDDIN

590

1170

AGRA CANTT

580

4

745

1

SL,3A,2A,CC,EC

OKHA BSB EXPRESS - 22969

KOTA JN (KOTA) - 09:50

TUNDLA JN (TDL) - 16:45

255

GATIMAAN EXP - 12049

AGRA CANTT (AGC) - 17:50

H NIZAMUDDIN (NZM) - 19:30

490

9hour 40minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

820

1410

AGRA CANTT

590

4

720

1

SL,3A,2A,CC,EC

BDTS GCT EXP - 19041

KOTA JN (KOTA) - 13:40

AGRA CANTT (AGC) - 19:05

215

NDLS SHATABDI - 12001

AGRA CANTT (AGC) - 21:15

NEW DELHI (NDLS) - 23:30

505

9hour 50minute

Operates:

KOTA JN

NEW DELHI

755

1360

JAIPUR

605

3

750

1

2S,SL,CC,3A,CC,EC

RANTHAMBORE EXP - 12465

KOTA JN (KOTA) - 12:35

JAIPUR (JP) - 16:45

115

AJMER SHTBDI - 12016

JAIPUR (JP) - 17:50

NEW DELHI (NDLS) - 22:40

635

10hour 5minute

Operates:

KOTA JN

DELHI S ROHILLA

115

735

JAIPUR

620

4

650

1

SL,3A,2A,1A,3A

PURI JU EXPRESS - 20813

KOTA JN (KOTA) - 01:55

JAIPUR (JP) - 06:15

205

DEE GARIBRATH - 12216

JAIPUR (JP) - 07:20

DELHI S ROHILLA (DEE) - 12:15

445

10hour 20minute

Operates:

KOTA JN

DELHI S ROHILLA

115

735

JAIPUR

620

4

650

1

SL,3A,2A,1A,3A

JAIPUR EXP - 12967

KOTA JN (KOTA) - 01:55

JAIPUR (JP) - 06:15

205

DEE GARIBRATH - 12216

JAIPUR (JP) - 07:20

DELHI S ROHILLA (DEE) - 12:15

445

10hour 20minute

Operates:

KOTA JN

DELHI S ROHILLA

115

735

JAIPUR

620

4

650

1

SL,3A,2A,1A,3A

JAIPUR EXPRESS - 12975

KOTA JN (KOTA) - 01:55

JAIPUR (JP) - 06:15

205

DEE GARIBRATH - 12216

JAIPUR (JP) - 07:20

DELHI S ROHILLA (DEE) - 12:15

445

10hour 20minute

Operates:

KOTA JN

DELHI S ROHILLA

115

735

JAIPUR

620

4

620

1

SL,3A,2A,1A,3A

SC JP EXP - 19714

KOTA JN (KOTA) - 01:55

JAIPUR (JP) - 06:15

175

DEE GARIBRATH - 12216

JAIPUR (JP) - 07:20

DELHI S ROHILLA (DEE) - 12:15

445

10hour 20minute

Operates:

KOTA JN

DELHI S ROHILLA

115

735

JAIPUR

620

4

650

1

SL,3A,2A,1A,3A

CBE JAIPUR EXP - 12969

KOTA JN (KOTA) - 01:55

JAIPUR (JP) - 06:15

205

DEE GARIBRATH - 12216

JAIPUR (JP) - 07:20

DELHI S ROHILLA (DEE) - 12:15

445

10hour 20minute

Operates:

KOTA JN

DELHI S ROHILLA

5

630

JAIPUR

625

4

655

1

SL,3A,2A,CC,EC

KOTA JAIPUR EXP - 19807

KOTA JN (KOTA) - 00:05

JAIPUR (JP) - 04:45

175

DEE DOUBLE DCKER - 12985

JAIPUR (JP) - 06:00

DELHI S ROHILLA (DEE) - 10:30

480

10hour 25minute

Operates: