Result Filters

No. of Transits:


Classes:

Select: All None


Departure Time: to


Arrival Time: to


Departure Stations:

Select: All None


Transit Stations:

Select: All None


Arrival Stations:

Select: All None

Showing 50 Multileg Train routes from MUMBAI to KOTA

Sort on:  

BORIVALI

KOTA JN

1052

200

588

1

1530

0

3A,2A,1A

MUMBAI RAJDHANI - 12951

BORIVALI (BVI) - 17:32

KOTA JN (KOTA) - 03:20(day 2)

1530

9hour 48minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

885

60

615

1

1445

0

3A,2A,1A

NZM DURONTO EXP - 12263

VASAI ROAD (BSR) - 14:45

KOTA JN (KOTA) - 01:00(day 2)

1445

10hour 15minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1029

220

631

1

685

0

CC,3A

NZM GARIB RATH - 12909

BORIVALI (BVI) - 17:09

KOTA JN (KOTA) - 03:40(day 2)

685

10hour 31minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1099

310

651

0

1530

0

3A,2A,1A

AUG KR RAJ EXP - 12953

BORIVALI (BVI) - 18:19

KOTA JN (KOTA) - 05:10(day 2)

1530

10hour 51minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1185

405

660

0

1445

0

3A,2A,1A

RAJDHANI EXP - 12431

VASAI ROAD (BSR) - 19:45

KOTA JN (KOTA) - 06:45(day 2)

1445

11hour

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1185

405

660

0

1445

0

3A,2A,1A

NZM RAJDHANI - 22413

VASAI ROAD (BSR) - 19:45

KOTA JN (KOTA) - 06:45(day 2)

1445

11hour

Operates:

BANDRA TERMINUS

KOTA JN

995

220

665

1

705

0

CC,3A,2A

BDTS NZM YUVA E - 12247

BANDRA TERMINUS (BDTS) - 16:35

KOTA JN (KOTA) - 03:40(day 2)

705

11hour 5minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1185

440

695

0

455

0

SL,3A,2A

NIZAMUDDIN EXP - 22633

VASAI ROAD (BSR) - 19:45

KOTA JN (KOTA) - 07:20(day 2)

455

11hour 35minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

20

770

750

1

-1

0

SL,3A,2A,1A

ERS NZM DURONTO - 12283

VASAI ROAD (BSR) - 00:20

KOTA JN (KOTA) - 12:50

 

12hour 30minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1280

600

760

0

455

0

SL,3A,2A,1A

GOA SMPRK K EXP - 12449

VASAI ROAD (BSR) - 21:20

KOTA JN (KOTA) - 10:00(day 2)

455

12hour 40minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1275

595

760

0

455

0

SL,3A,2A,1A

MARU SAGAR EXP - 12977

VASAI ROAD (BSR) - 21:15

KOTA JN (KOTA) - 09:55(day 2)

455

12hour 40minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

343

1110

767

1

-1

0

UR

BDTS GKP ANTODAYA EXP - 22921

BORIVALI (BVI) - 05:43

KOTA JN (KOTA) - 18:30

 

12hour 47minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

340

1110

770

1

430

0

SL,3A,2A

BDTS KANPUR EXP - 22444

BORIVALI (BVI) - 05:40

KOTA JN (KOTA) - 18:30

430

12hour 50minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1321

655

774

0

460

0

SL,3A,2A,1A

GOLDENTEMPLE ML - 12903

BORIVALI (BVI) - 22:01

KOTA JN (KOTA) - 10:55(day 2)

460

12hour 54minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

550

1330

780

0

1190

0

3A,2A,1A

NZM AC SUPERFAS - 12493

VASAI ROAD (BSR) - 09:10

KOTA JN (KOTA) - 22:10

1190

13hour

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

508

1295

787

0

460

0

SL,3A,2A

SWARAJ EXPRESS - 12471

BORIVALI (BVI) - 08:28

KOTA JN (KOTA) - 21:35

460

13hour 7minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1029

380

791

0

460

0

SL,3A,2A

BDTS SMPRK K EX - 12907

BORIVALI (BVI) - 17:09

KOTA JN (KOTA) - 06:20(day 2)

460

13hour 11minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1170

525

795

0

460

0

SL,3A,2A,1A

MMCT JP SF EXP - 12955

BORIVALI (BVI) - 19:30

KOTA JN (KOTA) - 08:45(day 2)

460

13hour 15minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

803

160

797

1

430

0

SL,3A,2A

BDTS LJN EXPRESS - 19021

BORIVALI (BVI) - 13:23

KOTA JN (KOTA) - 02:40(day 2)

430

13hour 17minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1200

560

800

0

455

0

SL,3A,2A,1A

PUNE JAIPUR EXP - 12939

VASAI ROAD (BSR) - 20:00

KOTA JN (KOTA) - 09:20(day 2)

455

13hour 20minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

2

810

808

1

430

0

SL,3A,2A

BDTS GCT EXP - 19041

BORIVALI (BVI) - 00:02

KOTA JN (KOTA) - 13:30

430

13hour 28minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

757

130

813

1

460

0

SL,3A,2A,1A

PASCHIM EXPRESS - 12925

BORIVALI (BVI) - 12:37

KOTA JN (KOTA) - 02:10(day 2)

460

13hour 33minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

280

1095

815

1

455

0

SL,3A,2A,1A

NIZAMUDDIN EXP - 22653

VASAI ROAD (BSR) - 04:40

KOTA JN (KOTA) - 18:15

455

13hour 35minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

270

1095

825

1

455

0

SL,3A,2A,1A

TVC NZM EXPRESS - 22655

VASAI ROAD (BSR) - 04:30

KOTA JN (KOTA) - 18:15

455

13hour 45minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

734

130

836

1

-1

0

UR

UMB - KLK LINK EXP - 22925

BORIVALI (BVI) - 12:14

KOTA JN (KOTA) - 02:10(day 2)

 

13hour 56minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

987

390

843

1

460

0

SL,3A,2A,1A

JAIPUR SUP FAST - 12979

BORIVALI (BVI) - 16:27

KOTA JN (KOTA) - 06:30(day 2)

460

14hour 3minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

987

390

843

1

460

0

SL,3A,2A

BDTS JP SF EXP - 22933

BORIVALI (BVI) - 16:27

KOTA JN (KOTA) - 06:30(day 2)

460

14hour 3minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

770

175

845

2

455

0

SL,3A,2A,1A

SAMPARK KRANTHI - 12217

VASAI ROAD (BSR) - 12:50

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

455

14hour 5minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

765

175

850

2

455

0

SL,3A,2A

DEHRADUN EXP - 22659

VASAI ROAD (BSR) - 12:45

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

455

14hour 10minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

765

175

850

2

455

0

SL,3A,2A

AMRITSAR EXP - 12483

VASAI ROAD (BSR) - 12:45

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

455

14hour 10minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

740

160

860

2

460

0

SL,3A,2A

HARIDWAR EXP - 22917

BORIVALI (BVI) - 12:20

KOTA JN (KOTA) - 02:40(day 2)

460

14hour 20minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1398

870

912

1

430

0

SL,3A,2A

AVADH EXPRESS - 19037

BORIVALI (BVI) - 23:18

KOTA JN (KOTA) - 14:30(day 2)

430

15hour 12minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1398

870

912

1

430

0

SL,3A,2A

AVADH EXPRESS - 19039

BORIVALI (BVI) - 23:18

KOTA JN (KOTA) - 14:30(day 2)

430

15hour 12minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

487

85

1038

2

250

0

2S,SL

FZR JANATA EXP - 19023

BORIVALI (BVI) - 08:07

KOTA JN (KOTA) - 01:25(day 2)

250

17hour 18minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

40

1135

1095

3

430

0

SL,3A,2A

DEHRADUN EXP - 19019

BORIVALI (BVI) - 00:40

KOTA JN (KOTA) - 18:55

430

18hour 15minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1350

625

VADODARA JN

715

2

1455

1

SL,3A,2A,3A,2A,1A

PUNE INDORE EXP - 19311

VASAI ROAD (BSR) - 22:30

VADODARA JN (BRC) - 03:26(day 2)

220

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

11hour 55minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1350

625

VADODARA JN

715

2

1455

1

SL,3A,2A,3A,2A,1A

MAS ADI EXPRESS - 19419

VASAI ROAD (BSR) - 22:30

VADODARA JN (BRC) - 03:26(day 2)

220

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

11hour 55minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1336

625

VADODARA JN

729

2

1845

1

3A,3A,2A,1A

BGKT HUMSAFAR - 19043

BORIVALI (BVI) - 22:16

VADODARA JN (BRC) - 03:26(day 2)

610

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

12hour 9minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1326

625

VADODARA JN

739

2

1495

1

SL,3A,2A,3A,2A,1A

BHAVNAGAR EXP - 12971

BORIVALI (BVI) - 22:06

VADODARA JN (BRC) - 02:59(day 2)

260

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

12hour 19minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1292

625

VADODARA JN

773

2

1465

1

SL,3A,2A,3A,2A,1A

ARAVALI EXPRESS - 19707

BORIVALI (BVI) - 21:32

VADODARA JN (BRC) - 02:39(day 2)

230

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

12hour 53minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1280

625

VADODARA JN

785

2

1485

1

SL,3A,2A,3A,2A,1A

MAO HAPA SUP EXP - 22907

VASAI ROAD (BSR) - 21:20

VADODARA JN (BRC) - 02:03(day 2)

250

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

13hour 5minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1280

625

VADODARA JN

785

2

1870

1

3A,3A,2A,1A

MAS ADI HUMSAFAR - 22919

VASAI ROAD (BSR) - 21:20

VADODARA JN (BRC) - 01:22(day 2)

635

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

13hour 5minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

1277

625

VADODARA JN

788

2

1385

1

2S,SL,3A,2A,3A,2A,1A

BDTS JBP SUP SP - 01705

BORIVALI (BVI) - 21:17

VADODARA JN (BRC) - 02:40(day 2)

150

NDLS DURONTO EXP - 22209

VADODARA JN (BRC) - 04:05(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 10:25(day 2)

1235

13hour 8minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

803

175

VADODARA JN

812

3

595

1

SL,3A,2A,SL,3A,2A

BDTS DEE EXPRESS - 22949

BORIVALI (BVI) - 13:23

VADODARA JN (BRC) - 18:36

260

GUJARAT SMPRK K - 12917

VADODARA JN (BRC) - 19:35

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

335

13hour 32minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

803

175

VADODARA JN

812

3

595

1

SL,3A,2A,SL,3A,2A

BDTS HSR SF EXP - 22915

BORIVALI (BVI) - 13:23

VADODARA JN (BRC) - 18:36

260

GUJARAT SMPRK K - 12917

VADODARA JN (BRC) - 19:35

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

335

13hour 32minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

793

175

VADODARA JN

822

3

595

1

SL,3A,2A,SL,3A,2A

BDTS VRL SUP EXP - 22991

BORIVALI (BVI) - 13:13

VADODARA JN (BRC) - 18:20

260

GUJARAT SMPRK K - 12917

VADODARA JN (BRC) - 19:35

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

335

13hour 42minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

793

175

VADODARA JN

822

2

815

1

3A,SL,3A,2A

DEE GARIBRATH - 12216

BORIVALI (BVI) - 13:13

VADODARA JN (BRC) - 17:32

480

GUJARAT SMPRK K - 12917

VADODARA JN (BRC) - 19:35

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

335

13hour 42minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

1350

745

NAGDA JN

835

2

460

1

SL,3A,2A,2S,SL,CC,3A

PUNE INDORE EXP - 19311

VASAI ROAD (BSR) - 22:30

NAGDA JN (NAD) - 08:45(day 2)

350

RANTHAMBORE EXP - 12465

NAGDA JN (NAD) - 09:25(day 2)

KOTA JN (KOTA) - 12:25(day 2)

110

13hour 55minute

Operates:

BORIVALI

KOTA JN

770

175

VADODARA JN

845

3

595

1

SL,3A,2A,SL,3A,2A

CDG SUP FAST - 22451

BORIVALI (BVI) - 12:50

VADODARA JN (BRC) - 17:43

260

GUJARAT SMPRK K - 12917

VADODARA JN (BRC) - 19:35

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

335

14hour 5minute

Operates:

VASAI ROAD

KOTA JN

770

175

VADODARA JN

845

3

925

1

3A,SL,3A,2A

UDZ HUMSAFAR EXP - 19668

VASAI ROAD (BSR) - 12:50

VADODARA JN (BRC) - 17:38

590

GUJARAT SMPRK K - 12917

VADODARA JN (BRC) - 19:35

KOTA JN (KOTA) - 02:55(day 2)

335

14hour 5minute

Operates: